Deposiidimakse

Deposiidi- ehk turvatud makse on kõige turvalisem viis Osta.ee keskkonna kaudu ostetud esemete eest tasumiseks. Maksmine toimub läbi kolmanda, neutraalse, osapoole (Osta.ee), kes hoiab raha kinni seni, kuni ese on jõudnud müüjalt ostjani.

Nii uutele kui ka vähemaktiivsetele müüjatele on Osta.ee-s võimaldatud makseviisina ainult deposiidimakse või käest kätte tehingu võimaldamisel sularaha makse valik.

Kuidas deposiidimakse töötab?

 • Ostja kannab pangast või internetipangast raha oma e-kontole.
 • Ostja valib müügi, mille eest soovib tasuda ja alustab deposiidimakset. Raha broneeritakse ostja e-kontolt.
 • Müüjat teavitatakse deposiidimakse alustamisest e-maili ja Osta.ee keskkonna kaudu.
 • Müüja paneb eseme teele ja märgib töölaual eseme teelepanduks (SmartPOST'i puhul süsteem märgib selle automaatselt). Ese peab kohale jõudma müügi juures märgitud tarneaja jooksul. Kui tarneaega ei ole märgitud, siis vastavalt kokkuleppele.
 • Ostjat teavitatakse eseme teelepanekust.
 • Kui ostja on eseme kätte saanud ja sellega rahul, märgib ostja, et on nõus deposiidimakse vabastama ja raha kantakse müüja e-kontole.
 • Müüja võib soovi korral raha oma e-kontolt pangaarvele kanda.

Erijuhud

 • Kui müüja ei ole eset lubatud ajaks tarninud, tuleb raha tagastamiseks esitada süsteemisisene pretensioon.
 • Kui müüja on märkinud eseme teelolevaks, kuid ese ikkagi ei jõua ostjani tarneaja jooksul, tuleb viivitamatult müüjaga ühendust võtta ja deposiidimakse lahendamiseks esitada süsteemisisene pretensioon. Ostjal säilib võimalus deposiidimakse vabastada müüjale ka aktiivse pretensiooni ajal. Deposiidimakset tühistada ehk ostjale tagasi kanda saab sellistel juhtudel vaid Osta.ee (pretensiooni kaudu).
 • Kui ese jõuab kohale, aga ostja ei ole esemega rahul (ese ei vasta kirjeldusele või on rikutud), tuleb viivitamatult võtta ühendust müüjaga ja deposiidimakse lahendamiseks esitada süsteemisisene pretensioon.
 • Erandjuhul on võimalik avada pretensiooni lahendamata jäänud deposiidimakse lahendamiseks ka siis, kui tavapärase pretensiooni esitamise aeg on möödunud. Selliselt esitatud pretensiooni raames menetletakse vaid deposiidimaksega otseselt seotud asjaolusid.
 • Vabastamata ununenud deposiidimakse vabaneb müüjale automaatselt 72 tunni möödumisel paki kättesaamisest, kui pakk võetakse välja Itella SmartPOST'ist, Omniva pakiautomaadist või Omniva postkontorist. Automaatset vabanemist ei toimu, kui sellel hetkel on tehinguga seotud aktiivne pretensioon. Kõigil muudel juhtudel tuleb vabastamata ununenud deposiidimakse korral esitada pretensioon.

Deposiidimakse lahendamine
Probleemid deposiidimaksega lahendatakse läbi pretensioonisüsteemi sarnaselt kõigile teistele eseme ostmisel-müümisel tekkinud probleemidele.
Kui lahendus on leitud, kannab Osta.ee raha vastavalt lahendusele kas raha müüjale edasi või tühistab makse.
Juhul, kui ostja ja müüja saavad omavahel kokkuleppele, saab ostja alati deposiidimakse müüjale vabastada, sh ka aktiivse pretensiooni ajal.

NB!
Deposiidi- ehk turvatud makset peab müüja aktsepteerima kõikide müügi transpordiinfos toodud transpordiviiside puhul ning erandid ei ole lubatud. Müüjal ei ole õigust seada deposiidiga maksmisel eritingimusi.

Kui ostja tasub deposiidiga ning valib registreerimata, jälgimisvõimaluseta lihtsaadetise, siis ka paki kadumisel kantakse deposiidimakse Osta.ee poolt pretensiooni kaudu müüjale edasi. Kui lihtsaadetis on ainus müüja poolt võimaldatud transpordiviis, siis on paki kohalejõudmise osas täisvastutus müüjal ning paki kadumisel tagastatakse pretensiooni kaudu broneering ostjale tagasi.

Pretensiooni on võimalik esitada 21 päeva jooksul pärast oksjoni lõppu. Pretensiooni esitamise tähtaeg pikeneb tarneaja võrra, kui tarneaeg on märgitud müügile ettenähtud lahtrisse.

Alates 26.09.2017 ei ole müüjal enam vajalik broneeringute juures eraldi märkida "Panin eseme teele". Deposiidimakse automaatselt enam 7 päeva järel ei tühistu.Kui peaks tekkima vajadus deposiidimakse tühistamiseks, siis selleks tuleb kasutajal esitada süsteemisisene pretensioon. Edukalt lõppenud müükide nimekirjas ja eseme müügivaates saab müüja märkida pärast eseme postitamist "Ese saadetud".

Vaata ka