Wene-Balti Laewaehituse AS 500 aktsiat 50000 rubla 1923

Wene-Balti Laewaehituse AS 500 aktsiat 50000 rubla 1923

Eseme ID: 203566691 Seisukord: vana Tarneaeg: 7 päeva

Oksjon on lõppenud

Antud müük lõppes ilma pakkumisteta. Kui soovid teada, kas antud ese on veel müüjal alles, jäta talle märguanne, et sooviksid eset osta kui see on veel alles. Saadame sulle e-maili, kui müüja peaks eseme uuesti müüki panema.

Oksjon on lõppenud

Antud müük lõppes ilma pakkumisteta. Kui soovid teada, kas antud ese on veel müüjal alles, jäta talle märguanne, et sooviksid eset osta kui see on veel alles. Saadame sulle e-maili, kui müüja peaks eseme uuesti müüki panema.

Lõpphind: 65.00 EUR
Pikenev lõpp: 5 minutit
Algusaeg: L 18.11.2023 19:21:52
Lõpuaeg: L 16.12.2023 19:21:52
Vaadatud: 7
Viimati pakkus:
tallinn, Harjumaa, Eesti
1
Müüja:
midaveel100%positiivset tagasisidet
271 tagasisidet    26 jälgijat
Seisukord: vana
Asukoht: tallinn, Harjumaa, Eesti
Kogus: 1
Tarneaeg: 7 päeva
Maksmine: sularahas, deposiidikandega, Osta.ee e-konto ülekandega
Müüja: midaveel100%positiivset tagasisidet Vaata müüja teisi esemeid

Wene-Balti Laewaehituse ja Mehaanika Aktsia Selts / Русско-Балтийское судостроительное и механическое AO / Russo-Baltic Shipbuilding and Engineering Company, Ltd.

Tallinn 1923, 500 aktsiat, 50 000 rubla

Aktsia on allkirjastatud kindral Johan Laidoneri, Madis Jaaksoni ja Voldemar Pätsi poolt!

Tegemist on nö. ettenäitaja aktsiaga, mis on kirjutatud Eesti ning osaliselt ka vene ja inglise keeles. Trükikoht on Lit. J. Katlasepp Tallinnas.

Huvitav üksikasi on, et aktsia on väljastatud rublades, kuigi Eesti ametlik rahaühik oli tollal ikka Eesti mark, ja seda juba alates 1919. aastast.

Objekt on keskmises seisukorras. Sisemisel leheküljel on servadel mõned rebendid ja paber veidi kortsus, aga näiteks esileht on säilinud korras.

Oksjoni esemeks on aktsiakiri, mitte kuulutusel esitatud pildid. Saadame aktsia SmartPOSTi / Post24 kaudu või tähtkirjana.


Veidi ka doki ajaloost:

Keisririigi ajal...

Ettevõte asutati Peterburis Vene sõjaväe ametnikude ning insenerite poolt. Venemaa keiser Nikolai II kinnitas aktsiaseltsi põhikirja 25. mail 1912. Juba samal aastal alustati tehase ehitusega Kopli poolsaarel Tallinnas (vaata pilte ehitamisest). Tehase peakontor (pildil) rajati 1913-1915. a.

Tehase esimeseks direktoriks oli Hr. Ivan Gavrilov. Ehitustööd jõudsid edasi kiiresti, ja esimesed ristlejad sõjaväe jaoks valmisid juba 1916. aastal. Nende hulgas oli nt. kergristleja "Svetlana" ning miiniristleja "Gavriil" (pildil). Tehas valmistas ka vähemalt kuus allveelaeva.

Mail 1915 kartis tehas Saksa okupatsiooni, mille tõttu see valmistus evakueerima Tallinna tehase hoopis Taganrogisse Musta mere kaldale. Kolimine toimuski 1917. aastal ning Taganrogi tehas oli Wene-Balti Laevatehase omandit kuni 1922. a.

Eesti ajal...

Tartu rahulepingus 1920. a. Wene-Balti Laewaehituse ja Mehaanika Aktsia Selts koos Tallinna laevadokiga lepiti ära Eesti omandiks. Aktsiaseltsi aktsiad anti üle Eesti valitsusele ja tehas võeti riigi hooldusele.

Uue Eesti moodi aktsiaseltsi põhikiri registreeriti Tallinna-Haapsalu rahukogus septembril 1922. Tehas pandi aga kohe sekvestri alla seoses võlgadega ning tehase juhtimine allutati kaubandus-tööstusministeeriumile.

1923. aastal vabastati tehas üle selle aktsiaseltsi juhatusele, kes ongi juba selle aktsiapaberi allkirjastajate hulgas. Kahjuks sattus tehas jälle raskustesse ning ettevõte otsustati likvideerida 1926. aastal.

Tehase ajalugu saab uurida täpsemalt näiteks järgmistelt lehekülgedelt:
Ettevõte andmed Eesti Ajalooarhiivis
Vene-Balti Laevaehitustehas Vikipeedias

Täna...

Aastal 1996 ettevõte erastati ning seda hakkas arendama BLRT Grupp (Balti LaevaRemondiTehas). Täna jätkabki sajaaastane ajalooline dokk oma elu edasi koos BLRT-ga, mis on hetkel üks Läänemere regiooni kõige olulisemaid laevadokiettevõteid omandades mitmeid laevatehaseid ka välismaal.

Loe veel:

Hea ajalookokkuvõte koos piltidega BLRT koduleheküljel! (UUS!)
Johan Laidoner Vikipeedias
Huvitav artikel ristleja Svetlanast Tehnika Maailmas

Küsimused müüjale

Ainult vastatud küsimused on kõigile nähtavad.

  • Ühtegi küsimust ei ole esitatud