Üliharuldane Eesti esimene personaalarvuti ENTEL
- Eseme ID: 243759934
- Jaga
Üliharuldane Eesti esimene personaalarvuti ENTEL
| Lõpphind: | 3 010.00 EUR |
|---|---|
| Pikenev lõpp: | 5 minutit |
| Algusaeg: | K 10.12.2025 21:30:00 |
| Lõpuaeg: | L 20.12.2025 21:54:44 |
| Vaadatud: | 1718 |
| Viimati pakkus: | KeyTronic |
- Turvatud maksed
- Autenditud müüjad
- Kiire klienditugi
- Soodne transport
| Seisukord: | Kasutatud |
|---|---|
| Asukoht: | Tallinn, Harjumaa, Eesti |
| Kogus: | 1 |
| Transport: |
SmartPOST (XL)
Omniva (XLAbi)
Unisend (XL)
|
| Maksmine: | deposiidikandega, Osta.ee e-konto ülekandega |
| Müüja: | killfrenzy100%positiivset tagasisidet Vaata müüja teisi esemeid |
Võimalus teha endale või mõnele muuseumile eriline jõulukink.
Müügiks ülimalt haruldane ja hästi säilinud Eesti esimene personaalarvuti ENTEL.
Lisainfo linkidel.
https://elektroonikamuuseum.ee/entel_arvuti_lugu.html
https://et.wikipedia.org/wiki/Entel
Seisukord ja välimus piltidel.
Mitte mingit garantiid ei anna, kuna esemel vanust ~40 aastat.
ENTEL'ist sai modulaarse ehitusega universaalarvuti mida on võimalik konfigureerida, täiendada ja laiendada vastavalt kasutusotstarbele. Erinevalt teistest Eesti NSV personaalarvutitest on ENTEL'i ekraan sünnist saadik värviline. ENTEL'il oli puutetundlik sensorklaviatuur mille hea kasutatavus ning töökindlus seisnes mahtuvuslike ja takistuslike omaduste õiges kombineerimises. ENTEL'i korpused valmistati punasest väärispuust Standardi tehases kus leidus selleks küllaldaselt "tootmisjääke". Kunstikombinaadis ARS tehti ka väikeseeria metallist korpuseid sularaha eest ehk nii öelda mustalt. ENTEL'i trükkplaadid puuriti programmpingil Kaera 22 kohapeal ise ning edasi toodeti põhiliselt Lääne Kaluris. Seadmed monteeriti erinevate osapoolte kaasabil. Seda nii Kaera 22 palgal olnud monteerijate poolt kui ka Lauristini nimelise kolhoosi abitootmises. Toiteplokid toodeti Kaljuranna kolhoosi elektroonikatsehhis. Juhtus ka nii, et toodangu hulgas esines ENTEL'i mooduliks maskeerituna Soome TV värvi ja heli vastuvõtuks sobilikku elektroonikat mis leidis oma tee rõõmsate kodanike televiisoritesse.
ENTEL arvuti oli 1983 aastal samaväärne Soome vabariigis Nokia poolt toodetud arvutiga MikroMikko 1.
Edaspidi Nõukogude liidu mahajäämus lääne ees üha kasvas. Idablokk ei jõudnud mikroprotsessortehnikat sama kiiresti kopeerida kui loodi uut.
ENTEL oli algusest peale mõeldud tõsiseks töövahenduks.
ENTEL arvutiga kontrolliti ja analüüsiti sideliinide kasutust ning vastavalt saadud andmetele täiustati sidevõrke. Katseliselt ehitati Tallinna telefonikeskjaamas (numbrid 45) kohalike kõnede tarifitseerimise süsteem (Eesti NSV ajal oli lauatelefon kuumaksuga, telefonikeskjaamades puudus kõnede arvestamise süsteem). Samuti toimus ENTEL'i baasil Tallinna telefonikaugsidejaamas reaalajas kaugkõnede arvestus (Viktor Saarniit jt.).
ENTEL arvuti teleteksti mooduli abil sai vastu võtta Soome teleteksti ja raadiolainete ülilevi korral ka Rootsi televisooni teleteksti, alates 1988 aastast ka Sat TV teleteksti saateid.
Küsimused müüjale
Ainult vastatud küsimused on kõigile nähtavad. NB! Oma kontaktandmete jagamise korral ei saa Osta.ee teid petturite eest kaitsta.

ta on vanem ! temale kuskil 50 aasta.
Täitsa võimalik.